Milyen módszerekkel segítsük a gyermeket olvasni?

A gyereknek sok segítségre van szüksége, míg beilleszkedik az iskolába, míg megszokja az új környezetet, míg felveszi az iskola ritmusát és természetesen, a tanulásban is segítenünk kell, hogy minél hatékonyabban sajátítsa el a tanulás módszertanát. Az olvasásban is segíthetünk a gyermekünknek, mutatjuk, hogyan!
Milyen módszerekkel segítsük a gyermeket olvasni?

Az esti meseolvasás sokat segít

Azok a gyerekek, akiknek már kisebb korukban is sokat olvastak lefekvés előtt a szüleik, sokkal motiváltabbak az iskolában, és sokkal könnyebben meg tanulnak olvasni, mint azok a gyermekek, akiknél a szülők nem vezették be ezt az esti rituálét. Olvassunk a gyermeknek minél több mesét és elsősorban olyanokat, amelyeket ő kér, ő szeret, hiszen így hosszabb ideig fenn tudjuk tartani az érdeklődését.

A szókártya, betűkártya is nagyon hasznos

A gyerekeket játékosan lehet csak tanítani. Az egyik legjobb módszer, ha közösen készítünk betű és szókártyákat. A betűkártyákon lévő betűkből a gyermek kedvére alkothat szavakat. A szókártyákból pedig saját maga rakhat ki rövidebb, hosszabb mondatokat. Ha már pontosan felismeri és használni is tudja a betűket, akkor olvasni is könnyebben fog. Meg lehet kérni a gyermeket, hogy keressen a lakásban 3 olyan tárgyat, amelyet szívesen kirakna nekünk az elkészített betűkártyák segítségével. Majd olvassa is el a kirakott szót, szavakat.

Az otthoni gyakorlás

Kezdetben sokat kell a gyermekkel gyakorolni, hogy az olvasás egy idő után, gördülékenyen menjen. Hogyan lehet javítani az olvasási készségen? A legjobb, ha az olvasókönyvből kiválasztunk egy történetet és először felolvassuk a gyereknek, majd hagyni kell lehetőséget az önálló olvasásra is. Kezdetben sok türelem szükségeltetik a közös olvasáshoz, de az a gyerek, aki szereti, ha olvasnak neki, sokkal könnyebben megtanulja összeolvasni a betűket és a szavakat, hiszen minden vágya az lesz, hogy önállóan is képes legyen az olvasásra. Aztán később még probléma is adódhat belőle, amikor ádáz csatákat vív a szüleivel még legalább 5 percnyi olvasásért.

Az olvasottak megértése

A gyermeknek fontos, hogy a szövegértési képessége is fejlődjön. A kettő együtt, vagyis az olvasás és a szövegértés is csak egymással karöltve működhet. Abból ismerhetjük fel, hogy a gyermek meg is értette, amit olvasott, ha kérdez. Hiszen, ha nem érti a szöveget, akkor kérdései sem lesznek.

Mindent olvasson el, amihez kedve van

Amikor a gyerekek meg tanulnak olvasni, akkor hirtelen kinyílik számukra a világ és mindent el akarnak olvasni. A boltban, az utcán, a moziban. Ne szegjük a kedvét azzal, hogy megtiltjuk neki ezt az újfajta szórakozást. Hiszen ezzel is fejlesztheti az olvasási készségét, amelyet az iskolában biztos, hogy kamatoztatni is tud.

Kapcsolódó cikkek

Családot összetartó szabadidős tevékenységek

Családot összetartó szabadidős tevékenységek

A családi programok, élmények gazdagítják a gyermek érzelemvilágát. Segítünk, hogy milyen családi programok segíthetik a gyermek fejlődését.

A gyerek is lehet függő - A számítógép függőség 5 figyelmeztető jele- a szülőnek ezt észre kell vennie.

A számítógép függőség 5 figyelmeztető jele

A gyerekek is lehetnek függők. A mai világban legfőképpen a számítógép függőség jellemző rájuk. Nekünk, szülőknek kell észrevennünk a jeleket és nekünk is kell segítő kezet nyújtani.

7 mód a családi összetartás javítására

7 mód a családi összetartás javítására

A családi összetartás nagyon lényeges, hiszen sok gondon és problémán átsegíthet bennünket. Hogyan javíthatunk a családi összetartáson? Mutatjuk!