A gyermek boldogságához vezető utak
1. Dicséret és jutalom
Nekünk, felnőtteknek is jólesik, amikor elismerik a munkánkat. A gyermeket is dicsérni és jutalmazni kell, hiszen ezzel megerősítjük őt abban, hogy jól végezte el a rá bízott feladatot. Legyen szó valamilyen iskolai vagy otthoni feladatról. A pozitív megerősítés segíti elő a gyermek boldogságát.
2. Legyünk boldogok mi is
A gyermek minden apró rezdülésünket megérzi. Már akkor is, amikor szavakkal még nem tudja magát kifejezni. A csecsemő érzi, ha az édesanyja szorong, vagy netalántán még sír is, mert retteg a szülői feladatoktól. A baba csak akkor lesz örömteli, ha mi is azok vagyunk. Nem szabad merevnek lenni, mert a tehetetlenségünket a gyermek is megérzi. Márpedig, csak abban az esetben tudunk boldog, békés családi hangulatot teremteni, ha nem görcsölünk rá a szülői feladatokra.
3. A boldogság és az önértékelés
A gyermek csak akkor lesz boldog, ha önmagával is elégedett. A gyermek önértékelése pedig a szülő nevelésétől és hozzáállásától függ. A gyermeki önértékelést, a készségek és képességek fejlesztésével érhetjük el. Amikor a gyermek valamilyen feladatot jól teljesít, például ügyesen el tud mondani egy mesét, és mi, szülők megdicsérjük, akkor ez növeli a gyermek önértékelését. A pozitív visszacsatolás arra ösztönzi majd, hogy még jobban teljesítsen, illetve új dolgokban is kipróbálja magát.
4. A családi harmónia és a gyermek boldogsága
A gyermek csak akkor lesz boldog, ha a szülők házassága működőképes és a gyermek azt látja a szülők viselkedéséből, hogy ők is boldogok. A testi kontaktusnak kitüntetett szerepe van a gyermek életében. A gyermeket az is boldoggá teszi, ha a szülei puszit adnak egymásnak, de akkor is repes az örömtől, ha ő kap egy ölelést. A nagy családi beszélgetések, az együtt töltött esték, a közös programok, mind-mind a család belső egyensúlyát és ez által a családtagok boldogságát hivatottak fenntartani. A családi béke, az egyén békéjét is sikeresen megteremti.
5. Figyelem és törődés
A gyerekeknek nem pusztán az alapvető szükségleteit szükséges kielégíteni, hanem az érzelmi, a lelki és a szellemi fejlődésüket is segítenünk kell. A gyermek figyelmet és törődést kíván. Igen, még egy-egy fárasztó nap után is. A gyerekek szeretik elmesélni az iskolai, óvodai élményeiket, szeretik, ha meghallgatjuk őket, és akár még tanácsra is szorulhatnak. Ha a gyermek azt érzi, hogy anya és apa nem bagatellizálja el a gondjait és nem csak meghallgatják őt, hanem segítenek is neki a problémák megoldásában, akkor egy kiegyensúlyozott, boldog felnőtt válhat belőle.